Yüksek Polifenollü Zeytinyağı Seçmek İçin İpuçları

Genelde çok az marka, polifenol içeriklerini müşterilerine sunuyor. Genellikle polifenol değerlerinin ölçüldüğü birimlerden açıkça bahsetmeden, hepsi sadece bir sayı olarak kalacaktır.

Polifenol, kellime manasıyla birden fazla fenolün bir araya gelmesi ile oluşuyor. Farklı polifenol test yöntemleri, yeteneklerine bağlı olarak farklı laboratuvarlar tarafından kullanılabileceğinden ve polifenol sonuçları farklı olabileceğinden ve doğrudan karşılaştırılamayacağından kafa karışıklığı yaratır. Örneğin, gallik veya kafeik asit birimleri cinsinden ifade edilen testler neredeyse eşdeğerdir ancak diğer birimlerden tamamen farklıdır.

Polifenollerin nasıl ölçüldüğüne dair ince noktaları inceleyebiliriz. Ancak basitlik olması açısından, yüksek polifenol yağları seçmek için, şişenin etiketinden başka hiçbir ek bilgi içermeyen bir kılavuz aşağıda;

Erken hasat, zeytin meyvesindeki polifenol birikimi, yağ oluşumundan daha erken gerçekleşir. Kompozisyon, meyve olgunlaşmasının başlangıcında daha sonra bir azalma ile büyüme mevsimi boyunca değişebilir. Bu nedenle, erken hasat zeytinyağları daha yüksek polifenol seviyesine sahip olacaktır. Ilıman iklimlerde üretilir.

Ilıman iklimlerde yetiştirilen zeytinler ile daha az yağmur alan bölgeler arasındaki polifenol içeriği farkı, meyvenin olgunlaşma hızından kaynaklanıyor olabilir. Örneğin çöl zeytinleri, genel olarak azalmış polifenol seviyesi ile daha erken olgunlaşabilir. Öte yandan, Akdeniz ve ege iklimlerinde yağmurla beslenen bahçelerde yapılabileceği gibi hafif su stresi polifenollerde artışa neden olabilir. Buradaki önemli. husus zeytinin ihtiyacını bilmektir.

Acılık olarak nitelendirilen lezzet stili; sağlık yararı iddiaları nedeniyle esas olarak oleuropein ve oleocanthal içeriğiyle ilgileniyorsanız, bu polifenolleri veya yağın kendisinin tadını ölçen laboratuar testlerine güvenmek gerekir: Acılık çoğunlukla oleuropein ve keskinlikten (öksürmeyi tetikleyen boğaz hissi) oleocanthal’e bağlıdır. . Ayrıca, bu iki karmaşık polifenolün çoğunlukla taze yağlarda bulunduğunu ve eski yağlarda doğal olarak tükendiğini unutmayın.

Ayrıca tüm yağlarımızın laboratuvar test sonuçları satış sayfalarında pdf olarak bulunmaktadır.

Polifenolün Faydaları:

Kanser hücreleri ile mücadele edip tümörü besleyen kan damarlarının gelişimini engeller.
Vücuttaki hücrelerin serbest radikal hasarına karşı korunmasına yardımcı olur. Böylece yaşlanma etkilerini geciktirir.
Cildi ultraviyole radyasyona karşı korur.
Kan şekeri düzenlemesini destekler. Kan basıncının düzenli olmasını sağlar yani hipertansiyona iyi gelir.
Kolestrol dengesini düzenler. Kalp ve damar sisteminin korunmasına yardımcı olur.
Ağrı ve acı giderir. Antiseptik özellik gösterir.
Antioksidan aktivitelerine bağlı olarak kemik metabolizmasında olumlu etki yapar ve potansiyel osteoporoz gelişim riskini azaltır.
Kilo vermeye yardımcı olur, kilo alışını engeller.
Enflamasyonu azaltır. Kronik eklem iltihabı gelişme riskini azaltır.
Gastrit – ülser ve hemoroid’e iyi gelir.